пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic tak nie zaznaczy projektu trawy względnie kwiatów jak niskie żywe sztachety.

Nadzwyczaj duże, bowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby zasłania sąsiadujące domy i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji rodzi orzechy. Jeśli wolimy zęby nasze roślinne ogrodzenie było niezmiernie postawne zaś przy okazji wąskie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z limaku pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Należy pamiętać jednak, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie może być bardzo trudne.

Nic dobrze nie uwydatni krawędzi trawy względnie kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i rośliny kwiatowe często nie chcą satysfakcjonująco rosnąc w wskazanych grządkach, małe krzewy umieją utrzymać zielone zaplecze w ryzach bądź osłonią gołe place ziemi. Ślicznie przycięty nieduży żywopłot już sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ogrodzenia Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno przerobić na przetwory.

Niskie ewentualnie strzeliste roślinne ogrodzenia wolno pozyskać z drzew szpilkowych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy bywają o wiele bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje cień cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta i należny go redukować, lecz jego zmianę Fastigiata Robusta jest dozwolone odłożyć samopas.Będzie szybko dojrzewał natomiast uratuje kolumnowy kształt.

O ile wasz kącik jest nader zacieniony, pożądane byłoby aby roślinny plot rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektórego spośród cienioznośnych modeli maja odmiany o jasnych względnie różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr trywialny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu rażące w słońcu, mimo to nawet w chłodzie listowie ostają wystarczająco jasne, bez mała oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий