среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, lekkiej obróbce oraz względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub od razu obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy sztachety PCV na plot i furtę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień głazów na sztachety PCV na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas przeróżne kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno również siekać na sześciany o równych konturach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta plastikowe z Pobiedziska używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na plotki plastykowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i własnych upodobań kształt kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także sztachety z plastyku na plot i bramę sztachetowa unosi się z kamieni różnorodnego konturu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nierównych obrysach, trzeba je adekwatnie zestawiać tzn. tak, aby kształt każdego kolejnego scalał się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur migiem niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają również mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, ażeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий