понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne zwykle pełnia role ogrodzenia, choć często służą dodatkowo za ozdobę. Zazwyczaj takie sztacheta PCV sadzi się w nasłonecznionych miejscach, gdzie prędko wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Wiele szyku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą przez osłonięte kąciki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek albo kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazy, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego parkanu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, również nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju same wzrastają, nierzadko także bujnie rozkwitają, lecz potrzebują również mnóstwo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z plastiku mogą być niesłychanie cienkie, choć wypada je regularnie przycinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, gdyż takie ogrodzenie zakłada się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje susze,
•ekspresowo kiełkuje,
•regularnie podcinany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta PVC stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий